Mumbai, 3rd to 7 December 2007

VENUE: TATA INSTITUTE OF SOCIAL SCIENCES, MUMBAI, INDIA

Home

Session Themes

Registration

Abstracts

Conference Venue

Principal Contact

Accommodation

Mumbai

Field Trips

Announcements

Conference Programme / Announcement

Monday, 3 rd December 2007

Registration (11:00 am to 4:00 pm) Visit Official Seller

Cultural Programmes (2:00 pm to 4:00 pm)

6:00 pm: Innaugral Keynote Address

“Imperialism and Contemporary Disorder in World Resources and Food Security”.
Prof. Utsa Patnaik,
Centre for Economic Studies and Planning,
School of Social Sciences,
Jawaharlal Nehru University,
Delhi

Welcome Dinner (8:00 pm – 9:30 pm)

Tuesday, 4 th December 2007

Refreshments
9:45 a.m. to 10:45 a.m.
LH1 Garden
11:00 am to 1:00 pm 2:30 pm to 4:30 pm

1. Subaltern Cosmopolitanism

Organiser: Dave Featherstone & Aaron Pollack

1. Social Movements, Resource Control and the Politics of Social Justice

Organiser: Alf Nilsen

2. Marginalised on the Streets - I

Organiser: Lorena Munoz

2. Marginalised on the streets – II

Organiser: Lorena Munoz

3. The Criminalisation of Critical Social Research and Activism

Organiser: Anders Lund Hansen

3. Transformative Politics for Migrant Workers?

Organiser: Louise Waite

4. ACME Debate: Critical Geographies in the Classroom - I

Organiser: Salvatore Engel – Di Mauro and Harald Bauder

4. Can Indigenous and Tribal Communities thrive in the Era of Economic Globalisation?

Organiser: Smitu Kothari

5. Liquid city: Urban Infrastructure in Question

Organiser: Matthew Gandy

5. Contemporary Debates in Economic Geography: Politics of Scale, 15 years later

Organiser: Jeronimo Montero

6. Unbuilding the Empire?

Organiser: Patricia Ehrkamp

-

Wednesday, 5 th December 2007
Refreshments
9:45 a.m. to 10:45 a.m.
LH1 Garden
11:00 am to 1:00 pm 2:30 pm to 4:30 pm

1. Land and Other Resource Struggles in Globalising Cities and Countrysides - I

Organiser: Blanca Ramirez

1. Land and Other Resource Struggles in Globalising Cities and Countrysides - II

Organiser: Blanca Ramirez

2. Poverty, Vulnerability and Marginalisation

2. Resisting Infrastructure Reforms and the Resultant Comprehensive Disempowerment

Organiser: Subodh Wagle

3. Transnational Organising – I

Organiser: Jim Glassman, Paul Routledge

3.Transnational Organising - II

Organiser: Paul Routledge, Jim Glassman

4.Neoliberalism: New Economic Policy in India and the Third World - I

Organiser: Richard Peet, Saraswati Raju, et.al.

4.Neoliberalism:New Economic Policy in India and the Third World – II

Organiser: Richard Peet, Saraswati Raju, et.al

5. Valorising Regions, Modernisation and Land Usurpation - I

Organiser: Swapna Banerjee-Guha

5. Valorising Regions, Modernisation and Land Usurpation - II

Organiser: Swapna Banerjee-Guha

6. International Pathways of Critical Geography: Current Pathways - I

Organiser: Ulrich Best, Berlin Group

6. International Pathways of Critical Geography: Historical Pathways – II

Organiser: Ulrich Best, Berlin Group

Refreshments
4:30 p.m. to 5:00 p.m.
LH1 Garden

5:30 pm to 7:30 pm

Workshop: Paul Routeledge

Films Screening

Cultural Programme

Thursday, 6th December 2007

Refreshments
9:45 a.m. to 10:45 a.m.
LH1 Garden
11:00 am to 1:00 pm 2:30 pm to 4:30 pm

1. Political Economy of Restructuring and Gentrification in South and South – East Asian Cities.

Organiser: Swapna Banerjee-Guha

1.Geography and Revolution

Organiser: Neil Smith

2. Preservation as Resistance to Neoliberalism

Organiser: Marshall Johnson

2. Critical Geographies of Migration and Borders

Organiser: Geraldine Pratt

3. Environmental Justice and Imperialism

Organiser: Salvatore Engel – Di Mauro

3. Role of American Imperialism in West Asia with special reference to Palestine and Iraq

Organiser: Peace Mumbai

4. How to solve Geopolitical Problems without being Imperialist

Organiser: Fabrizio Eva

4.Struggles against Capitalist Development

5.Challenging the Hegemonies in Education

Organiser: Chitra Natarajan

5. Imperialism and Resistance in the Context of Agrarian India 's Socio-Spatial Property Relations

Organiser: Simon Chilvers

6. Urban Social Change and Associated Strife

6. Copyleft Revolution

Organiser: Nagarjuna G

Refreshments
4:30 p.m. to 5:00 p.m.
LH1 Garden

5:30 p.m. to 7:30 p.m.

Programme to be announced

Friday, 7th December 2007

Field Trips (9:00 am to 2:30 pm)

The following fieldtrip schedule has been decided for the participants and observers of 5 th ICCG

Departure from TISS at 9.30 a.m.

  1. SEZ-affected villages of Raigad district
  2. Dharavi: The biggest slum of Asia or: economic hub for millions
  3. Mankhurd and Washi Naka: Displacement and resettlement
  4. Borivali National Park : Conflict of power, class and environment

Details of each trip will be available on the field trip registration desk on 3 rd Dec. 2007, from 11 a.m. onwards.

Closing Dinner (7:30 pm to 9:00 pm)